Ako ďaleko doskočí varená žaba?

Autor: Anton Chromík | 4.3.2015 o 14:07 | Karma článku: 11,58 | Prečítané:  3136x

Prešlo už pár dní od prvého občianskeho  referenda, od prvého zimného referenda  realizovaného po kalamitnom období, od prvého referenda daného na Ústavný súd, od prvého referenda so spotom odmietaným v televíziách, od prvého referenda s bielou stranou v Pravde v deň referenda, od prvého referenda so  zverejneným prieskumom v SME v deň referenda a od prvého referenda čeliaceho jednotnému národnému frontu mienkotvorných médií. Po týchto všetkých prvenstvách Marián Leško vo svojom článku Fiasko a debakel z  11.2.2015 v Trend.sk vyhlásil, že zmobilizovať tak málo ľudí, hoci ide o väčšinový názor, je prehra. Mediálnu blokádu a obrovskú  prácu frontových referendových reportérov, ktorú do toho vložili nezištne mienkotvorné média, však v jeho článku zhodnotené vôbec nevidím.  

Chladné čísla?

Určite každý z nás chcel viac. Prieskumy Focusu hovorili o účasti 35 % a náš „neúspech“ v tomto vnímaní je rozdiel medzi našimi očakávaniami a výsledkom. Osobné vnímanie faktora účasti však musíme zracionalizovať, preto ho racionalizujme podľa čísel voličov, ktoré nepustia. Vedieť počítať sa dnes oplatí viac ako napríklad čítať noviny.

Referenda sa zúčastnilo 944 209 ľudí.  V referende kladne na prvú otázku odpovedalo 892 719 (94,5 %) voličov, na  druhú ohľadom adopcií  873 224 voličov, na tretiu ohľadom výchovy 853 241 voličov. Je to jedno z najjasnejších referend.

Vládna strana SMER, ktorá získala všetku moc vo vláde dostala v posledných voľbách  1 134 280 hlasov. Majú 83 členov parlamentu zo 150 členov parlamentu.  Vyhlásila niekedy strana SMER tieto čísla za prehru? Je to veľký mandát, ktorý dostali. V predchádzajúcich voľbách získali socialisti 880 111 voličov.

Bývalý prezident Ivan Gašparovič vo svojom prvom volebnom období sa stal prezidentom s 1 079 592 hlasmi voličov.

Iveta Radičová o svojom výsledku v prezidentských voľbách, v ktorých získala 988 808 hlasov povedala „Priatelia, skoro milión hlasov! Chcem vás ubezpečiť, že podporu toľkých občanov vnímam ako záväzok, ako výzvu, ako nový začiatok....“ A onedlho potom sa stala premiérkou.

Predseda strany SaS, ktorý si v referendovú noc obliekol tričko JBM na Alianciu za RDN a oslavoval šampanským nízku účasť, vyhlásil svoje referendum v roku 2010, ktorého sa zúčastnilo 998 142 voličov „za úspech napriek tomu, že nebolo platné, pretože zmobilizovalo milión voličov.“

Voľby

Na eurovoľbách sa zúčastnilo 13 % ľudí a nevystupujeme z EÚ. Nikto nespochybňuje legitimitu zvolených poslancov. Už vôbec si nikto nedovolí povedať, že 87 percent ľudí je proti europarlamentu. Bolo by to scestné, lebo o názoroch ľudí, ktorí neprišli nevieme nič. Ak sa chceme niečo dozvedieť o názoroch ľudí, ktorí neprišli, máme tu prieskumy verejnej mienky, ktoré hovoria jasne.

Podobné percento účasti ako v referende bolo na komunálnych voľbách do vyšších územných celkov v roku 2013, t. j. 20.11  % a 897 536 voličov a nikto nespochybňuje legitimitu poslancov a županov.

Komunálne, parlamentné a prezidentské voľby dosahujú oveľa vyššiu účasť voličov. Práve preto Aliancia za rodinu skutočne bojovala o prísľub prezidentských kandidátov, že nebudú robiť obštrukcie a referendum s voľbami spoja. Ten sme dostali od oboch prezidentských kandidátov.

Prvenstvo nášho referenda v tom, že bolo podané na Ústavný súd,  nás zároveň pripravilo o možnosť spojenia s komunálnymi voľbami. Padla aj námietka, že Aliancia  mala počkať na parlamentné voľby a rátať s podaním na Ústavný súd. V praxi sa dalo vidieť, že tridsaťdňová lehota, ktorú má Ústavný súd k dispozícii na vynesenie rozhodnutia neznamená, že rozhodnutie bude do 30 dní aj doručené prezidentovi. Táto neznáma spôsobuje to, že vypočítať spojenie s termínom parlamentných volieb pri predpoklade podania na Ústavný súd je viac vešteckou ako ústavnoprávnou záležitosťou.

 

Účasť na slovenských referendách: 

1994 - 19,96%, 

1997 – 9,53 %,

1998 – 44,53 %  - spojené s parlamentnými voľbami,

2000 - 20,03%

2003 - 52,15% - hlasovalo sa dva dni o vstupe do EÚ, 

2004 - 35,86% - hlasovalo sa v prvý deň prezidentských volieb, /petícia KOZ  s podporou SMER,  KSS, SDĽ i HZDS/

2010 – 22,84 % - Sulíkovo referendum.

Výraznejšie vyššie účasti dosiahli referendá spojené s voľbami a referendum o vstupe do EÚ, ktoré bolo bez výhrad plne  podporované všetkými  relevantnými politickými stranami, médiami a kampaňou dotovanou z nášho štátneho rozpočtu. V článku Mariána Leška Fiasko a debakel z 11.2.2015 v Trend.sk bola uvedená nepravdivá informácia,  že vraj iba dve referendá mali nižšiu účasť ako referendum o rodine. Za dvadsaťpäť rokov našej Slovenskej republiky sme mali iba osem referend, z toho mali tri nižšiu účasť ako referendum o rodine. Jedno  podobnú - s rozdielom 1,53 %  a tri referendá vyššiu - z dôvodov, ktoré sú každému zrejmé.

Marián Leško povedal jednu veľkú pravdu, väčšina spoločnosti je za naše otázky a hodnoty. Mýli sa v tom, či sú tieto hodnoty ohrozené. V skutočnosti sú. Mediálna taktika „veď sa nič nedeje, referendum je zbytočné“ bola skutočne najsilnejšou zbraňou médií a veľa ľudí jej naletelo. Stratégia ľudských práv predložená na vládu s úlohou „Podniknúť potrebné právne kroky na dosiahnutie rovnakých práv a ochrany pre osoby, ktoré žijú v partnerskom zväzku bez uzavretia manželstva.“ asi dokázala každému, že úmysel prijatia registrovaných partnerstiev bol reálny. To že  s registrovanými partnerstvami idú ruka v ruke adopcie, to už dnes nespochybňuje takmer nikto. Až na vláde pre rozpor s Ústavou bol materiál zmiernený, to však neznamená, že ohrozenie pominulo.

Referendum bolo preventívne, pretože usporiadať referendum po prijatí registrovaných partnerstiev sa ešte nikomu nepodarilo. Ako uvariť žabu v hrnci bez pokrievky tak, aby nevyskočila?  Ak ju vložíte do hrnca  s horúcou vodou, žaba vyskočí. Ak ju dáte do hrnca so studenou vodou a postupne zvyšujete teplotu, žaba nevyskočí a uvarí sa.  Varená žaba z hrnca ešte môže vyskočiť, ale uvarená nie. Ide o známu úspešnú taktiku pomalých drobných krokov, ktoré sa používajú na dosiahnutie cieľa, keď je cieľ neprijateľný pre spoločnosť.

Na Slovensku však sociálnym manipulátorom varená žaba z hrnca vyskočila a doskočila skoro miliónový skok. Skoro milión odvážlivcov vôbec nereagovalo na médiá, na pľuvance, na označkovanie za talibancov, na nálepky, že sú blízki teroristom z Paríža, na nálepku homofóbov a nenávistníkov a šli  na referendum o ochrane rodine. Oni nebojovali proti nikomu. Médiá bojovali proti nim.

Dá sa vôbec nevidieť týchto ľudí a netešiť sa z nich? Záujem o veci verejné a voľby klesá. To logicky znamená, že hlas angažovaných voličov, ktorí odvážne prišli  na referendum čisto len kvôli hodnote rodiny, manželstva a detí, bude mať  čím ďalej väčšiu váhu. A to je dobre.

PS: Nabudúce o sile a skaze médií

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?